Компактна люмінесцентна лампа

Компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ) швидко та впевнено витісняють менш економічно вигідні лампи розжарювання. Що ж являють собою компактні люмінесцентні лампи? Вони мають вигнуту форму колби, що дозволяє розмістити лампу у світильнику менших розмірів. Такі лампи нерідко мають вбудований електронний дросель. Компактні люмінесцентні лампи розроблені для застосування в конкретних специфічних типах світильників, або для заміни ламп розжарювання в звичайних.

Часто компактні люмінесцентні лампи називають енергозберігаючими лампами, що не зовсім точно, оскільки існують енергозберігаючі лампи і на інших фізичних принципах, наприклад світлодіодні або люмінесцентні лампи лінійного типу з пониженим вмістом ртуті і меншим діаметром трубки. Також випускаються лампи з кулястої колбою без спіралей розжарювання (слабке місце звичайних КЛЛ). Для ініціації розряду використовується індуктор.

У порівнянні з лампами розжарювання, КЛЛ мають більший термін служби. Однак залежність терміну служби від коливань напруги в електромережі призводить до того, що він може дорівнювати або навіть бути менше терміну служби ламп розжарювання. Частково це долається застосуванням стабілізаторів напруги і мережевих фільтрів. Основними причинами, що знижують термін служби лампи, є нестабільність напруги в мережі, часте вмикання-вимикання лампи.

Нові розробки дозволили використовувати енергоощадну лампу спільно з пристроями зниження/збільшення освітлення (диммерами). Для “диміювання” люмінесцентних ламп  не підходять димери, розроблені для ламп розжарювання – в цьому випадку слід використовувати тільки спеціальні електронні пускорегулювальні апарати (ПРА) з можливістю керування. Лампи з інтегрованими (вбудованими) ПРА для цих цілей не призначені.

Завдяки застосуванню електронного ПРА КЛЛ мають покращенні характеристики у порівнянні з традиційними люмінесцентними лампами – більш швидке включення, відсутність мерехтіння і дзижчання. Також існують лампи з системою плавного запуску. Система плавного запуску планомірно збільшує інтенсивність світла при включенні протягом 1-2 секунд: це подовжує термін служби лампи, але все ж не дозволяє уникнути ефекту «тимчасової світловий сліпоти».

У той же час компактні люмінесцентні лампи за габаритами і терміну служби програють світлодіодним лампам, по світловий віддачі значно поступаються металогалогенним лампам. Індуктивні КЛЛ мають ще більший термін служби (15000-18000 год), слабо залежать від перехідних процесів при вмиканні і мають більш широкий температурний діапазон.

Компактні люмінесцентні лампи містять 3-5 мг ртуті, отруйної речовини 1-го класу небезпеки («надзвичайно небезпечні»). Зруйнована або пошкоджена колба лампи вивільняє пари ртуті, що може викликати отруєння ртуттю. Найчастіше на проблему утилізації люмінесцентних ламп індивідуальні споживачі не звертають уваги, а виробники прагнуть відсторонитися від проблеми. На упаковці ламп таких виробників, як Navigator і Camelion відсутня інформація про наявність ртуті у продукті і необхідності утилізації. Продукт маркується як “лампа енергоощадна”, а не “лампа люмінесцентна”.

4 коментарі

 • 06.09.2012 - 22:53 | Permalink

  Нічого не зрозуміло… Яка ж все-таки краща: КЛЛ, світлодіодна чи металгалогенна?

  • ELECTRIC
   07.09.2012 - 20:46 | Permalink

   Люмінісцентну на загальне освітлення, світлодіодну на точкове, металогалогенну як прожектор для підсвітки використати і тоді все стане зрозуміло. Лампи для різних потреб різні.

   • 10.09.2012 - 17:56 | Permalink

    навіть так… Я думав все простіше : ККД котроїсь більше, котроїсь менше і т.д.

    • 10.09.2012 - 20:01 | Permalink

     Взагалі то люкси, свічі і кандели. Але ж простіше зрозуміти, коли простими словами, котрі адаптовані під товар поширений на ринку?:)

 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *