Гасова лампа. Свічка. Панікадило – середньовічний початок сучасного люстротворіння

Минулого разу ми говорили про часи, коли люди тільки почали самотужки створювати світло для своїх осель, та інших потреб. Скрутні були часи, але благодатні – люди почали творити прогрес.

Що знали тоді про саму сутність світла? Вважалось, що із очей людини виходять особливі «щупальця», і саме ними вона ніби «обмацує» різні предмети. Чи могли наші пращури навіть уявити собі, що є такі собі електромагнітні хвилі, які взаємодіють з потоками елементарних часток – фотонів! Тож, які знання, таке й освітлення.

 

Масляна лампа та свічка – примітивні середньовічні пращури електричної лампи

Масляна лампа. Джерело http://sovsyehstoron.ucoz.com

Невдовзі після того, як з’явилась перша масляна лампа, люди навчились робити свічки. Історики стверджують, що перші свічки з’явились в древньому Римі. Вони чаділи і псували повітря жахливим смородом, оскільки виготовлювались із тваринного жиру, тобто із звичайного сала.

До XV сторіччя свічки виготовляли, витримуючи папірус, папір або сердечники деяких рослин в розплавленому жиру. Саме в цей час свічка набула своєї звичної для нас циліндричної форми. Пізніше, коли люди почали займатись бджільництвом, з’явились і воскові свічки, парафінові.

Наприкінці XVIII сторіччя свічки почали робити із спермацету, який діставали з верхньої частини голови кашалота. Жахливі часи, жахливі звичаї – розквітло ремесло забою китів. Проте, такі свічки вже не чаділи, і практично не смерділи.

В XIX прогрес почав стрімко набирати обороти:

  • 1820 рік – француз Мішель Шевроль винайшов спосіб відокремлення жирних кислот із тваринних жирів. Так з’явився стеарин і стеаринові свічки.

  • Незабаром люди зрозуміли, що для кращого горіння гніту, його треба просочувати борною кислотою.

  • На початку ХХ сторіччя хіміки навчились робити парафін – нафтовий віск.

 

Перші великі люстри. Панікадила

Свічки стали майже ідеальними – на  той момент людство вірило, що краще за них ніщо не здатне освітити приміщення. За допомогою великої кількості свічок освітлювали палаци, церкви, оселі. Дотепер в багатьох великих церквах використовують панікадила – величезні багатоярусні люстри з великою кількістю свічок та лампад. Лишень погляньте, яке захоплююче видовище!

 автор Володимир Алімов. Панікадило Спасо-Преображенського собора м. Углич. Джерело http://www.vokrugsveta.ru

Панікадило стало прообразом багатьох видів сучасних люстр.

В той час були створені майже всі види світильників, які ми зараз розрізняємо за способом їх встановлення та місцем. Створювали люстри і світильники із бронзи, глини тощо.

Для розсіювання світла, а також для захисту його від поривів вітру та протягів, в бронзових світильниках нарешті з’явилось скло. Для свічок робили канделябри та свічники, розраховані на різну кількість свічок. Робили їх із дерева, скла, порцеляни, кості, бронзи – в залежності від смаків та вподобань покупців.

Також з’явились на світ ліхтарі переносні. Їх використовували для освітлення урочистих обрядів та свят. Це були доволі оригінальні шестигранні ліхтарі, зі слюдяними стінками, прикрашені різноманітними візерунками.

Найбільш досконалими у відношенні світлотехнічному та архітектурному на той момент були люстри з багатьма свічками, оздоблені кольоровим склом та кришталем. Творці таких люстр чудово впорались з вирішенням питання об’єднання великої кількості слабеньких вогників свічок в єдиний великий об’єм світла. В XVIII та на початку XIX сторіч майстри досягли практично ідеального результату за рахунок використання декоративного скла та кришталю.

Гасова лампа – крок наступний. Електрика вже майже поруч!

Француз на прізвище Карсель створив так звані «карсельські лампи». Вони мали масляні резервуари з годинниковим механізмом, що нагнітав масло в горілку.

З особливою гордістю розкажу про створення справжньої гасової лампи – як і все найкраще в цьому світі, вона була створена в Україні, саме у місті Львів. В 1853 у місті Лева, в аптеці “Під золотою зіркою”, видатні фармацевти Йоган Зег та Ігнаци Лукасевич винайшли першу у світі гасову (нафтову) лампу саме таку, якою ми знаємо її зараз.

Ці двоє просто підняли горілку вище резервуара – просто, як все геніальне. Суть відкриття в елементарній здатності гасу легко всмоктуватись в гніт. До того ж гас – легке горюче – ідеальне для світильників в порівнянні з усіма попередниками на поприщі створення світла людиною. Саме тоді з’явились перші абажури – як способи захисту очей людини від сліпучої дії розпечених частин таких світильників. Епоха гасового освітлення ознаменувалась створенням багатьох стійких структур, що використовуються дотепер в електричних світильниках та люстрах.

Наступного разу ми з вами поговоримо про винайдення електрики – про початок нової ери людства. Без зайвого пафосу скажу – електрика стала тим, що змінило життя людей кардинально. Можна сказати, ми перестрибнули одразу на кілька ступенів вгору в нашому розвитку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *