В записі “ХТО ПРИНОСИТЬ НАМ ЕЛЕКТРИКУ?“, відвідувачка сайту, Вікторія Хомин, зацікавилась темою про перепади напруги. Сьогодні вирішив, що трошки розповім про це.

Отже, всі ми знаємо, що буває таке, що раптово в розетках напруга стрибає до захмарних значень, 380 В, при цьому виходять з ладу наші побудові прилади і обладнання. А буває так, що жарівки в наших люстрах ледь жевріють, а напруга може впасти і нижче позначки 200 В. Тож, чому так буває і як з цим боротись?

Понижена напруга.

Це явище не постійне (правда є виняток, про нього далі). Виникає воно в наслідок завантаження мережі багатьма споживачами. Всім відомо, що люди ліниві створіння і щодня вигадують різне обладнання для полегшення свого існування. Тож і навантаження на електричну мережу також збільшується, ми постійно включаємо все новіші прилади і гаджети, а вони вже впливають на якісь електроенергії.

Нехай Ви живете в селі, Ваш будиночок знаходиться в самому його кінці, а трансформатор, до якого Ви приєднані – на початку (замінюєте село містом, будинок квартирою, тощо, нема різниці, де насправді ви мешкаєте, ситуація аналогічна всюди). В загальну лінію включено надцять будинків і коли всі господарі включать все своє обладнання, Ви отримаєте в своєму будинку понижену напругу, тож ми бачимо, як лампочка ледь жевріє. Проте, іноді вона може засяяти яскравіше, іноді слабше – це все наслідки включень і виключень обладнання у Ваших сусідів.

З цим можна боротися кількома методами. Треба звертатись до інспекторів РЕМів (районних електричних мереж), подавати скарги черговим, писати заяви на ім’я начальників РЕМів і вказати, що вони постачають неякісну електроенергію Вам. Якщо в РЕМах совісні люди, котрі мають вплив на своє начальство і власників, за певний час просто поміняють трансформатор на більш потужний. Якщо ж ці люди не матимуть можливостей, проте матимуть бажання допомогти Вам, вони приїдуть до трансформатора і покрутять анцапфу (це пристрій регулювання напруги в силовому трансформаторі) і в час максимального навантаження Ви будете мати напругу в межах 220 В. Але тут виникне інша проблема після такого регулювання. В часи, коли Ваших сусідів нема в домах, навантаження на мережу мінімальне, напруга може стати сильно завищеною, що приведе до швидшого зношення електроприладів чи взагалі до його знищення. У випадку, коли РЕМівці розводять руками і будуть казати, що не можуть нічим зарадити, вихід також є – придбати собі стабілізатор напруги, а вже він зробить її якісною і правильною, проте це задоволення не з дешевих. Ціна такого стабілізатора, на весь будинок, буде коштувати більше 10000 грн. Є ще варіант придбати простіший стабілізатор і поставити його лише для дорогого обладнання, тут вже вибір лише за Вами.

Завищена напруга.

Якщо Ви уважно дочитали до цього моменту, то вже знаєте, що бувають моменти, коли для одних споживачів, котрі знаходяться в кінці лінії живлення, на трансформаторах регулюють напругу. І якщо для них напруга буде гарною, то тим, хто приєднаний на початку лінії, ця напруга буде дещо більшою за норму. Вихід з цього положення є або заміна трансформатора, або придбання стабілізатора.

Але буває короткотривала сильно завищена напруга, це виглядає як сильний спалах в лапочці і гарний димок з Вашого телевізора. А якщо серйозно, це аварійна ситуація в електричній мережі. Виникає вона тоді, коли відгоряє “нуль” і провідник падає на фазу, отримуємо в розетці дві фази і напругу в 380 В. Нульовий провідник відгорає тоді, коли мережа сильно перевантажена і не обслуговується. Зазвичай всі споживачі включені через систему шин, одні заживлені від одної фази, інші від іншої, так рівномірно розподіляється навантаження між ними, проте всі включені на одну нульову шину і це найслабше місце нашої мережі. Часто так стається, що мережа була порахована на одну потужність, а за років 5 ця потужність зросла в кілька разів, от і маємо перегорання і аварію. Ці мережі так спроєктований, що при аварії нульовий провід просто потрапляє на іншу фазу і маємо біду в будинках.

Але і тут ми можемо захиститись. Існують пристрої захисту від перенапруг, котрі автоматично відімкнуть вашу мережу від загальної і таким чином врятують Ваше обладнання і навіть ціле помешкання. Також хочу попередити, що постачальники електроенергії зазвичай виходять сухими з води в такій ситуації, оскільки вони аргументують, що підвело обладнання споживача, а не їхнє, що це в компетенції власника  мереж і вони праві. Лише поодинокі випадки, коли монополісти, постачальники електроенергії компенсують збитки, коли ці аварії стаються на їхньому обладнання і є 100% докази їхньої вини. Інакше ніяк не доведете.

Резюме.

Щоб уберегти себе від різних прикрих випадків, що були згадані вище, завжди контролюйте весь процес проєктування Ваших мереж. Закладайте в проєкт відповідне обладнання і розраховуйте все на відповідну потужність із врахуванням технічного прогресу та додавайте запас потужності. Завжди проводьте обслуговування мереж і контролюйте їх стан. Для цього набридайте своїм ЖЕКівцям, РЕМівцям чи іншим відповідним організаціям і вимагайте документальних підтверджень технічних обслуговувань.

Related Posts

І знову зміни

Як оформити зелений тариф для приватного господарства в Україні

Шинопровід – майбутнє в електромонтажних роботах.

Надаю послуги, котрих не пропонує жоден електрик у Львові

Енергонезалежність від Павла Мазуренка з Кіровограду

Що робити, якщо на людину впав провід з опори ЛЕП?

Comments

  1. Відгорів був в мене минулої осені нуль, то думав що все погоріло, добре що обійшлося малими жертвами. Жек і Обленерго перекидали провину один на одного так щоб набридло бігати від одних до бругих

    • ELECTRIC Author

      Так отож. Винного не знайдеш. А от заставити робити порофілактику можна.

Reply comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *