Люстри і світильники. Наші дні

Ми з вами живемо в унікальні часи – ми маємо можливість обирати для своєї оселі люстри та світильники із такої кількості видів та форм освітлювальних приборів, про які наші пращури і уявлення не мали! При цьому ми успішно користуємось знахідками, зробленими людьми в різні часи та епохи. Ми щасливі люди – у нас є і гасова лампа, і свічки, і електричні люстри, і світлодіодні ліхтарі і все це одночасно!

Основні надбання…

Найбільш визначна і проста істина, винесена творцями штучного освітлення із всієї багатої історії люстр з усіма її протиріччями та незрозумілостями – будь-який пристрій освітлення складається тільки з двох основних частин лампа і арматура. Просто, як сенс життя.

Сучасні патрони для електричних ламп розжарювання зроблені таким чином, що гільза цоколя самої лампи не має можливості з’єднатись з провідником струму патрона, доки лампа не вкручена до кінця. Тоді, як в більш старих моделях часто траплялись, м’яко кажучи, неприємності з не до кінця вкрученими лампами.

Корпуси для люстр та світильників зараз роблять із термостійких та міцних матеріалів – легкі сплави металів, пластик, скло. Тоді, як наші пращури відливали важкі і незручні арматури для люстр із бронзи тощо.

Кріплення не дуже видозмінились з тих давніх часів. Тільки матеріал їх виготовлення став міцнішим, а ще вони стали значно простішими у використанні.

Види люстр та світильників

Світильники та люстри поділяються за видами освітлення, яке вони створюють:

  • побутові та декоративні;

  • для місцевого освітлення та так би мовити загальні;

  • прямого та відбитого освітлення;

  • розсіяного або направленого світла.

З давніх-давен і дотепер нічого не змінилось у видах кріплення світильників. Вони є, були і поки що будуть такими, що кріпляться до стелі, до стіни або такі, що ставляться на стіл або підлогу. Є також мобільні, тобто переносні з вільним місцем закріплення.

Таким чином, сучасні люстри на стелю кріпляться за тим же принципом, що, наприклад, величезні панікадила середньовіччя. Бра кріпиться до стіни подібно до скіпки, під яку наші прапрабабці співали колискові своїм дітям в далекому минулому.

Люстра – шикарний історії дарунок

Люстра – найбільш «святковий» пристрій для створення штучного освітлення. Прообразом сучасної електричної люстри стали церковні панікадила та великі канделябри, що освітлювали палаци в ті темні часи революцій і різного роду протиріч.

Що є люстра? Як і в давні часи, це є багатолампова підвісна конструкція. Зараз лампи, в середньовіччі – свічки. І тоді, і зараз люстра є джерелом розсіяного штучного світла. Тільки тепер ми вкручуємо лампочки, і насолоджуємось яскравим і безпечним світлом, тоді як наші предки втомлювались запалювати сотні свічок, щоби освітлити, наприклад, залу для балу чи офіційного прийому. Якщо яка-небудь не дуже добре закріплена підступна свічка в розпал прийому падала на когось із гостей, бідолаху «гасили» усім миром. Так, небезпечні були часи…

Наразі це все. Але сподіваймося, що років через пару десятків який-небудь розумник винайде наступний, більш прогресивний вид світильника – такий, що ми зараз навіть не можемо собі уявити. Можливо зовсім скоро ми зможемо освітлювати свої оселі за допомогою світильників, що зможуть брати електричний струм, наприклад безпосередньо із повітря, або трансформуючи енергію людського тіла в необхідний для функціонування освітлювального елемента струм.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *