Будова та призначення основних частин лампи розжарювання

Різноманітність ламп розжарювання об’єднується єдиним принципом отримання світла та однотипністю основних частин, що застосовуються в їх конструкціях. Основною частиною лампи розжарювання (рис.1.а) є тіло розжарювання 3, нагрівання якого під дією електричного струму викликає появу оптичного випромінювання.

Струм до тіла розжарювання підводять через внутрішні ланки електродів – вводів 6, котрі переважно утримують кінці тіла розжарювання в необхідному положенні. Якщо стійкість тіла розжарювання при цьому є недостатньою, то застосовують допоміжні тримачі 4. Тримачі впаюють в скляний стрижень, що називається штабіком 5, котрий є частиною складної скляної деталі – ніжки. Ніжка (рис.1.б) складається окрім штабіка із тарілочки 9, вводів 6 та відкачної трубки 10, що називають штенгелем. При з`єднанні в єдине ціле штенгеля, тарілочки, штабіка та вводів 8 із-за розплавлення скла перших трьох деталей утворюється лопатка 7, в основі якої є відкачний отвір 14, що проходить у внутрішню порожнину штенгеля. Внутрішні ланки електродів 6 з’єднують електрозварюванням з середніми зовнішніми вводами 11.

 

Рис.1 Будова лампи розжарювання (а) та її ніжки (б).

Скляна колба забезпечує ізоляцію тіла розжарювання та інших частин від навколишнього середовища. Горло колби зварене з фланцем тарілки ніжки. Утворений колбою об’єм відкачується та заповнюється інертним газом або сумішшю газів 2, після чого штенгель запаюється.

Для кріплення лампи та підведення до неї електричного струму вона комплектується цоколем 13, скріпленим з горловиною колби 1 цокольною мастикою. Виводи лампи 12 припаюються до відповідних місць цоколя.

Світлорозподіл ламп розжарювання в прозорих колбах визначається в основному формою та розміщенням тіла розжарювання. Використання відбиваючих покриттів на колбі відповідної форми дозволяє отримувати значне різноманіття розподілів сили світла. Лампи з відбиваючими покриттями називають дзеркальними. При необхідності забезпечення особливо точного світлорозподілу в дзеркальних лампах застосовують колби, що виготовлені методом пресування. Такі лампи називають лампами-фарами. Деякі конструкції ламп розжарювання мають вбудовані в колби металеві відбивачі.

Рис. 2. Конструкції тіл розжарювання:

а) – високовольтної проекційної лампи; б) – низьковольтної проекційної лампи;

в) – лампи, що забезпечує отримання рівно яскравого диска.

На рис.2  показані деякі види конструкцій тіл розжарювання. Лампи розжарювання з прямою неспіралізованою ниткою зараз не використовуються. Тіла розжарювання можна поділити на декілька основних груп. До першої групи відносяться тіла розжарювання ламп загального призначення, що не вимагають переважаючих напрямків сили світла. Друга група – це плоскі тіла розжарювання, що складаються або з паралельно розміщених спіралей на високу напругу високої потужності, або із плоских спіралей в лампах на низьку напругу відносно малої потужності. В лампах розжарювання, що призначені для оптичних систем, тіла розжарювання повинні бути компактними, тому для цього тіла розжарювання скручують в дугу, подвійну або потрійну спіраль.

© Yukka. Уривок дипломної роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *