stab

Заземлення – треба обов’язково, і треба нормальне. Як мінімум, має бути оперізуючий контур (сталева штаба) в землі навколо будівлі, 4 вертикальні арматурини або кутники по кутах, з’єднання з нейтраллю на вводі живлячої лінії.
Не слухай мудаків, котрі скажуть що “ніхто з заземленням не робе, хватьи і нуля”, або що “достатньо шмат арматури в землю закопати і вшьо”.

Блискавкозахист – треба, хоча би базовий, можна з недорогих матеріалів (оцинкована сталь). Більш дорогі – мідь, нержавійка, уся різниця в терміні служби.
Не слухай мудаків, котрі тобі скажуть що “в нашому селі ще такого не було, що блискавка попала в хату” або що “приєднай бляху до трубі і буде тобі блискозахист”.

Не можна класти провідники по горючих поверхнях (кроквах, балках тощо) відкритим способом безпосередньо.
Можна в гофрі, металорукаві, пластикових коробах, або з підкладкою з металевої бляхи або іншого негорючого матеріалу.
В жодному разі не можна допустити прокладання прихованої проводки в товщі горючих матеріалів (дерево, ДСП, вагонка) або під ними без відповідних захисних заходів. Причому, металорукав цим захисним заходом не є! Це також стосується в повній мірі проходів через дерев’яні перегородки, перекриття і т.п.
В чому можна прокладати приховані електропроводки в оточенні горючих матеріалів: в металевих суцільних трубах, або спеціальних негорючих пластикових трубах.
Це одна з “розстрільних статей”, оскільки більше половини пожеж по вині електрики стається саме через неправильну проводку по горючих матеріалах. Тому, тут взагалі не треба слухати мудака, котрий буде намагатися з цим сперечатися. Візьми пасатижі і відкрути йому яйця, потім вижени з об’єкта.

По металевих та інших струмопровідних поверхнях можна прокладати провідники тільки в подвійній ізоляції. Або використовувати підкладку з ізолюючого матеріалу. Або прокладати, дотримавши відстань між провідником і струмопровідною поверхнею. Суть в тому, щоби між жилою провідника та металевою поверхнею було не менше двох шарів ізоляції.
Не слухай мудаків, котрі скажуть “ходіт до мене до клуні, я покажу бись-те побачили жи в мене тотак зроблено і вшьо фест робе вже 120 років!”

Не можна прокладати будь-які кабелі та електропроводки на висоті менше 2,2м відкрито без захисту від механічних пошкоджень. Цим захистом можуть бути гофротруба, металорукав, шматок металевого кутника і т.п.
Не слухай мудаків, котрі розповідатимуть що “ми вже без тих ваших приколів сто хат зробили і вшьо окей”.

Тільки мідь і тільки ПВХ ізоляція. Алюмінієвими провідниками, ґумовою, паперовою, найритовою ізоляцією на твоїй ділянці (в стилі “який дріт нажили, такий і поклали”) не повинно навіть пахнути. Виключення – від підстанції до ввідного щитка, там вже що міські мережі кинуть, то і буде. Якщо вже раптом, то з’єднання міді з алюмінієм – тільки в спеціальних клемах, без жодних скруток, і ніяк інакше! Це також розстрільна стаття.

Ззовні можна прокладати тільки такі кабельно-провідникові вироби, що не бояться низьких/високих температур, вологості та ультрафіолету. Наприклад, кабель ВВГ. Всередині найкраще використовувати проводи типу NYM, це європейський стандарт але вони не усюди зустрічаються, і вони доволі дорогі. В принципі, достатньо буде марок ПВС, ВВП, ШВВП тощо. Не обов’язково, але класно якщо буде приставка “нг” в кінці, по типу “ПВСнг”, “ШВВПнг”. Це означає, що в матеріал оболонки додано присадки, від яких вона при займанні не буде підтримувати і розповсюджувати полум’я. Взагалі, провідники слід підбирати згідно умов, де вони будуть прокладені, а не згідно цінника в супермаркеті. Це усе для того, щоби через пару років воно не коротнуло, а не для того, щоби позлити майстра, котрий завжди краще все знає.

Окінцювання мідних багатодротових (тобто, не монолітних) провідників спеціальними накінечниками – обов’язкове. Якщо майстри скажуть, що це дурні витребеньки – змушуй облуджувати пайкою, варити на високотемпературному флюсі або просто вбивати себе об стіну. Мідні дротини в гвинтових з’єднаннях з часом розлязяться в різні боки, туди проникає кисень і пилюка, воно все гріється, окислюється, контакт погіршується. Якщо це все через пару років почне диміти і іскрити десь в тебе за кросівою стелею, ти будеш офігєнно радий.

На розетки кухні обов’язково зробити окрему групу з диф. автоматом на 30мА. На розетки санвузла (якщо такі є) обов’язково зробити також окрему групу з диф. автоматом 10мА. На решту розеток квартири може бути всього одна-дві групи, також з ДА по 30мА. На освітлення диф. автомати не потрібні.

Ступінь захисту IP (Ingress Protection) це така штука, котра настільки ж суперважлива при виборі нового смартфона, наскільки не потрібна братися до уваги при встановлення розетки у ванній, куди може потрапити вода і мокрі пальці. Це був жарт, тому що у ванній та на кухні слід встановлювати розетки і вимикачі з IP не менше 44, ззовні на вулиці бажано 65.

Раз вже будуть зроблені нормальне заземлення та блискавкозахист, раджу подбати про елементарні захисні заходи на вводі: реле захисту від довготривалих перенапруг, пристрій захисту від імпульсних перенапруг (розрядник+виснажник) і диференційне реле на 300…1000мА проти пожежі. Для пересічних майстрових електриків це недосяжні висоти, в той час як ці прості речі забезпечують захист від більшості хрєні, яка взагалі може статися з електрикою.

Кількість, марки, типи і розташування розеток, вимикачів, світильників і т.д. – чисто справа твого господарського смаку, але за майстрами слід пильнувати, щоби не купили дешевого гімна.

От на сьогодні і усе. Електрики і просто ґазди запрошуються до срача в каментах, на меті якого буде підвищення якості моєї недостатєйки.
А хто не буде дотримуватися базових правил електробезпеки, до того на сторінку прийду я і запощу на стіні труп людини, що була вбита електрикою. Або рештки кінцівки, спаленої струмом. Або згорілу по вині електропроводки хату. В мене є такі усякі хохми для дітей, що погано себе поводять. %)

 

Влад Гапанович, фахівець з електротехніки.
Україна, Львів +38 098 298 90 90
vlad.gapanovych@ukr.net
Послуги з вишукувань, досліджень, технічного консалтингу, розробки технічних рішень, проектування, інженерного супроводу будівництва та керування проектами в галузі силової електротехніки.

 


Компанія «Ремонт Люкс» пропонує всі види ремонту (бюджетний, елітний, дизайнерський, косметичний, поетапний) в Києві, а також комплексний ремонт квартир — http://remontluxe.kiev.ua/. Безкоштовна консультація та виїзд на об’єкт: (068) 508 3200, (050) 556 0570. 

Related Posts

Головні моменти при облаштуванні заземлення приватного будинку

Як знайти роботу та бути затребуваним фахівцем?

Розумні вимикачі – магія електрики в вашій оселі

Енергоефективні LED люстри в інтер’єрі

Щоб побутова техніка працювала та служила…

Comments

  1. Дмитрор

    . В принципі, достатньо буде марок ПВС, ВВП, ШВВП тощо. ПВС “провод вініловий СОЄДЄНІТЄЛЬНИЙ” ШВВП-вініл вініл плаский теж за великим рахунком з’єднувальний я розумію що всі стлять і нічого але ….

Reply comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *