Впевнений, що кожен з вас чув таку фразу як “захисне заземлення”. Але не кожен розуміє суть цієї фрази. Особливо люди починають блудити, коли на сцену виходить термін “занулення”.

Давайте одразу зроблю уточнення. Захисне заземлення – це з’єднання з землею (позначають “PE”) через заземлюючий пристрій (контур) металевих частин різних електричних пристроїв, котрі можуть опинитися під напругою. А занулення – це така ж дія але тут металеві частини пристроїв з’єднують з захисним нульовим провідником – його позначають “N”.

Захисне заземлення, як каже електрична література, зменшує напругу дотику між корпусом і землею до мінімальних значень, а занулення усуває можливість ураження струмом при дотику до корпусу приладів, на котрих пробило фазу на той же корпус.

Відкинувши всі ці мудрі слова, скажу просто – занулення, заземлення бере на себе короткі замикання і при цьому спрацьовує захисна автоматика і не дає вас вдарити струмом.

Я особисто б не довіряв зануленню, оскільки в сучасних реаліях не все виконується за правилами і не завжди на підстанціях чи будинкових вводах захисний нуль є заземленим (уявляєте, є такий ньюанс, що нульовий провідник також заземляється), тож при пробитті на корпус він Вас нічим не врятує. Та і при такому виді захисту, якщо неправильно підібрані захисні пристрої, то вони можуть і не спрацювати, а вже тоді напруга появиться на корпусах всіх пристроїв вашої мережі. А це вже означає смертельну небезпеку.

Найпростіше і найбезпечніше – це улаштувати власний заземлюючий контур, до нього приєднати все своє обладнання. В цьому випадку ви гарантовано будете знати, що маєте захищену електричну мережу. Але ніколи не слід забувати про профілактику і догляд за мережею. Ось, такий заземлювач, коли ви улаштовуєте його спеціально для захисту, називається штучним. Проте бувають і природні заземлювачі – це коли використовують металеві конструкції будинків, трубопроводи (категорично забороняється використовувати труби водопроводу чи опалення в будинку, а також газопровід і бензопроводи) котрі прокладені в землі. Але природні заземлювачі мають занадто великий опір, а штучні Ви можете зробити такого опору, який потрібно згідно правил.

Щодо опору, коротко можу сказати наступну інформацію. Переважно вважають, що опір людини є 1000 Ом, а опір контуру заземлення – 4 Ом. Детальніше про про ці величини, про те як вони можуть змінюватися і від чого залежать, розповім в одному з наступних записів. Сьогодні лише зверну увагу на різницю опорів, а згідно законів фізики, струм піде шляхом меншого опру, а отже втікне від нас в заземлення, а не пройде крізь нас. Це показу є основну доцільність улаштування контурів заземлення.

Загалом, сьогодні вдалось розповісти лише поверхнево про різницю між заземленням і зануленням, а також про те, навіщо їх використовувати. Але пам’ятайте, що електрика – це не забавка і всі дії, що пов’язані з нею, мають виконувати лише професійні електрики. Перед прийняттям рішень – консультуйтесь в професійних електриків та скористайтесь їхніми послугами, перед цим перевірте чи мають вони посвідчення з електробезпеки, пройшли навчання і склали іспити.

Я завжди надам консультації з будь-яких електричних запитань. Звертайтесь. Задавайте питання і уточнюйте те, що здалось не зрозумілим. Дякую.

 

Спонсор статті: Професійні послуги надає Электрик в Киеве, скористайтесь, але пам’ятайте про перевірку знань.  Інтернет магазин – Bukva.ua — бизнес книги – в електриці також є багато бізнесу.

Related Posts

І знову зміни

Як оформити зелений тариф для приватного господарства в Україні

Шинопровід – майбутнє в електромонтажних роботах.

Надаю послуги, котрих не пропонує жоден електрик у Львові

Енергонезалежність від Павла Мазуренка з Кіровограду

Що робити, якщо на людину впав провід з опори ЛЕП?

Comments

  1. lilumi

    Я ні разу не бачив заземлення в будинках – ні в приватних, ні в багатоповерхівках. Може не там шукав? Де зазвичай розташоване заземлення в квартирах багатоповерхівок ?

    • ELECTRIC Author

      В приватних будинках все на совісті їхніх власників 🙂 У всіх нових будинках гарантовано є. У всіх багатоповерхівках також є. Гарантовано воно є в тих багатоповерхівках де є електричні плити. В інших може не бути, там розрахунок був, що заземленням слугуватимуть металічні конструкції будинку але вони з часом перебиваються, перегнивають і втрачається суть. В щитку земляна шина переважно прикручена до корпусу самого щитка, чи в щиті передбачене місце для приєднання землі споживачів, нульова на ізоляторах. В старих будинках в центральній частині Львова, де стара мережа, ні землі, ні навіть нуля немає.

Reply comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *