Секс на роботі. Як із ним боротися

Коханню підвладні не лише усі віки, але й усі посади. Правда, у випадку з коханням на робочому місці вона припиняє бути справою тільки двох, стаючи надбанням колективу. На думку психологів, легкий флірт із представниками протилежної статі дозволяє почуватися повноцінніше й упевненіше.

«Вони просто є, — висловлює своє ставлення до службових романів Тетяна Чувилкіна, заступник генерального директора з PR компанії «Наталі Турс». — Та і де ще знайомитися молодій неодруженій жінці, коли роботі приділяється велика частина часу…”

Щоб зрозуміти, чому робочу атмосферу так часто порушують романтичні стосунки, достатньо звернути увагу на те, яку кадрову політику проводять самі компанії. Вони висувають до претендентів приблизно рівні вимоги, за рахунок чого формується колектив, близький не тільки за віком, але і за своїх інтересах. «Потрібні молоді фахівці у віці 25-35 років, презентабельної зовнішності з активною життєвою позицією». Якщо опустити особливі побажання щодо професійних навичок, то можна уявити, кого хоче бачити керівництво в своїй компанії. Доходить до смішного. У деяких організаціях уже прямим текстом відмовляють співробітнику на посаді через його «невідповідність внутрішньокорпоративним стандартам зовнішнього вигляду». Отже, доведеться прийняти як даність, що романи в робочих стінах неминучі.

І з юридичної точки зору заборонити їх дійсно ніяк не можна. «Стаття 57 Трудового кодексу, регламентуюча зміст трудового договору, не передбачає заборони на службові романи, — пояснює фахівець юридичної групи «Мега-Інтел» Ірина Пучкова. — Тому включати в договір будь-які норми, що обмежують можливість подібних стосунків, недоцільно. У нашій країні ще не прийнятий Кодекс моральності».

За кордоном кохання на робочому місці часто стає предметом службових розглядів.

Наприклад, рік тому суд німецького міста Вуппертале скасував частину положень робочого кодексу місцевих філіалів Wal-Mart, що мають безпосередній стосунок до особистого життя співробітників і їх взаємостосунків (співробітники фактично позбавлялися права спілкуватися один з одним у відсутність службової необхідності).

За даними асоціації Society for Human Resource Management, 58% керівників підприємств у США сприймають службові романи як непрофесіоналізм, а 38% переконані, що такі взаємостосунки незмінно ведуть до проблем на роботі. Взагалі, для американців ця тема дуже болісна. Те, що в Росії називають службовими романами, по той бік Атлантики частіше розцінюють як «харассмент» — сексуальне домагання.

Радикальним чином зі службовими романами бореться мусульманський уряд одного зі штатів Малайзії. Так, при прийомі на роботу в держустанови перевага надається непривабливим жінкам.

У Росії, згідно зі статистикою Національного союзу кадровиків, 43% керівників хоча і не вітають афішування службових романів, але ставляться до них терпимо, а 11% і самі періодично заводять такі зв'язки. Саме до числа останніх належить, наприклад, президент Ощадбанку Андрій Казьмін, романтичні стосунки якого з першим заступником правління Аллою Алешкиною мали широкий розголос і привели до створення нової сім'ї. Так що говорити про бізнес, якщо навіть глава Мінфіну Олексій Кудрін узяв у дружини свого секретаря Ірину, з якою познайомився в 1997 році. З того часу кар'єрне зростання пані Кудріної найрішучішим чином швидшало, і сьогодні вона вже очолює російський фонд соціальних, добродійних і культурних програм «Північне сяйво». Або інший приклад: Олександр Починок, будучи міністром з податків і зборів, одружився на своїй аспірантці Наталії Грибковій. Можна пригадати і ще одну «політичну пару» — діючих міністра промисловості й енергетики Віктора Христенка і заступника міністра фінансів Тетяну Голікову.

Так усе-таки чого від службових романів більше — шкоди чи користі? Однозначну відповідь на це питання дати складно. Іноді «корпоративна романтика» надихає на подвиги і підвищує працездатність. Гормональна активність, властива закоханим людям, активізує роботу головного мозку і сприяє нестандартному мисленню.

Але це лише один бік «любовної медалі». На іншій же приховані найрізноманітніші стреси, потрясіння і конфлікти, викликані невдачами в справах амурних. Роман, що непривабливо закінчився, здатний різко понизити працездатність людини і привести його до депресії або навіть емоційного зриву.

Після розриву людям часто доводиться і далі працювати разом, що під силу далеко не кожному. Саме тому англійський психолог Шанталь Готье, вивчаюча «феномен службового романа», вважає, що, замість того, щоб вносити заборони, компанії повинні подавати співробітникам підтримку, а найголовніше — допомогу після розриву.

Також потрібно сказати, що як би ретельно HR-відділ компанії не підійшов до питання повторної адаптації в колективі співробітників, що розлучилися, вірогідність звільнення хоча б одного з них вельми висока.

Звільнення за власним бажанням після появи штампу в паспорті — ще півбіди. Набагато гірше, коли стосунки, що не відбулися, перетворюються на війни з метою вижити одне одного з робочого місця. Особливо часто такий розвиток подій супроводжує роман начальника і підлеглого.

Отже, підіб’ємо підсумок.

Плюси службових романів:

- підвищують продуктивність праці;

- звільняють від робочої рутини;

- вирішують конфлікти;

- сприяють нестандартному мисленню;

- затримують співробітників на роботі

Мінуси службових романів:

- створюють напружену атмосферу в колективі;

- погіршують дисципліну;

- знижують ефективність роботи;

- призводять до депресії, емоційного зриву;

- загрожують втратою цінних співробітників

(с) тут

Коментарі
  1. Дякую за статтю. Це шось схоже як я писав про секс )))

  2. fryevhen: 🙂 не знаю 🙂 внизу посилання на джерело є:)
    А можна вашу статтю?

Додати коментар